Integracja sensoryczna
Dołącz do naszej Terapeutycznej Rodziny, gdzie troska, profesjonalizm i serce łączą się w jedną harmonijną całość! Pamiętaj każdy dzień jest szansą na nowe możliwości!
Kiedy zastanowić się nad podjęciem terapii?
Drodzy Rodzice, jeżeli nie jesteście pewni, czy Wasze Dziecko powinno korzystać z terapii integracji sensorycznej, zastanówcie się, czy występują u Niego poniższe zachowania i problemy:
- Dziecko ma problem z równowagą i koordynacją ruchową w wyniku czego często potyka się lub przewraca.
- Dziecko boi się wysokości lub upadku, dlatego stroni od zabaw.
- Dziecko nie przepada za zabawą i aktywnościami fizycznymi, w wyniku których szybko się męczy.
- Dziecko stale się porusza – skacze, biega, chodzi, huśta, jest niespokojne i pobudzone.
- Dziecko chodzi na palcach.
- Dziecko nie potrafi się skoncentrować.
- Dziecko reaguje niechęcią na mycie, czesanie, obcinanie włosów.
- Dziecko nie potrafi zrozumieć poleceń.
- Dziecko nie lubi przytulania lub wręcz nieustannie uderza i ociera się o przedmioty.
- Dziecko nie lubi drapiących metek na ubraniach.
- Dziecko jest nadwrażliwe na dźwięki, światło.
- Dziecko nie zauważ a zmian temperatury.
- Dziecko ma trudności z mówieniem, rozwojem mowy i komunikacji
Wskazaniem do podjęcia terapii SI są również różnorodne zaburzenia, dysfunkcje i schorzenia. Terapia SI zalecana jest w sytuacji zdiagnozowania autyzmu, ADHD, dyspraksji, trudności w nauce, nadmiernej wrażliwości, opóźnionego rozwoju mowy itp.
Czym jest integracja sensoryczna?
Twórcą teorii integracji sensorycznej jest A. Jean Ayres – psycholog, terapeuta zajęciowy, pracownik naukowy na Uniwersytecie Kalifornijskim. Zasługą A. Jean Ayres było odkrycie ogromnej roli jaką odgrywają najwcześniejsze ontogenetycznie, rozwijające się już w życiu płodowym układy – dotykowy, proprioceptywny i przedsionkowy.
To od nich zależy dobra percepcja wzrokowa, słuchowa, kształtowanie się schematu ciała, koordynacji ruchowej, planowania ruchu oraz równowagi emocjonalnej. Końcowe produkty integracji sensorycznej to zdolność do koncentracji uwagi, samokontrola, akceptacja siebie, zdolność do efektywnego uczenia się, a więc wszystko to co jest niezbędne, aby dziecko mogło prawidłowo funkcjonować w szkole, domu, rodzinie i wśród rówieśników.
Należy pamiętać że Dziecko odbiera świat wszystkimi zmysłami.
Na czym Polega integracja sensoryczna?
Integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu mózg otrzymuje informacje ze wszystkich zmysłów, rozpoznaje je, segreguje, interpretuje a także integruje ze sobą oraz wcześniejszymi doświadczeniami tworząc odpowiednią do sytuacji reakcję. Terapia integracji sensorycznej ma sprawić, że wszystkie zmysły będą ze sobą współgrać i pomogą Dziecku w lepszym funkcjonowaniu.
Ćwiczenia podczas Terapii Sensorycznej (SI) angażują całe ciało oraz układy zmysłów: równowagi, czucia własnego ciała, dotyku, węchu, słuchu, smaku, wzroku. Do zabaw wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty oraz pomoce edukacyjne zapewniające rozwój jednocześnie w sferze ruchowej, emocjonalnej i poznawczej.
Terapia SI stwarza warunki, w których dziecko czuje się bardzo swobodnie i w sposób kontrolowany rozwija organizację neuronów. Cel terapii dopasowujemy do potrzeb dziecka — może to być wyciszenie lub pobudzenie układu nerwowego dziecka bez jednoczesnego przytłaczania go.
Zapraszamy najmłodszych odkrywców do fascynującej podróży poprzez ruch i zabawę! Zajęcia prowadzone są w przyjaznej i wspierającej atmosferze, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego dziecka, aby dzieci mogły cieszyć się pełnią życia i osiągnąć swój pełny potencjał.
Dołącz do naszej terapeutycznej rodziny, gdzie ruch staje się przyjemnością, a każdy sukces ma znaczenie! Naszym celem jest pomoc i poprawa jakości życia Dziecka i całej Rodziny. Nie czekaj i zapisz się na wizytę już dziś!